Мојата кошничка 0
Зиртек (Цетиризин Хидрохлорид)

Зиртек (Цетиризин Хидрохлорид)

Зиртек може да биде вашето тајно оружје во борбата со алергиите. За деца и возрасни, исчезнувањето или забележливото намалување на симптомите на алергија се постигнува само во рок од 20–25 минути по земање на една доза. Терапевтскиот ефект трае 24 часа.

Зиртек припаѓа на нова класа на лекови познати како антихистаминици од втора генерација H1. Главната одлика, споредени со лековите од прва генерација, е висока ефикасност, истовремено со ниски ризици од нежелени ефекти од централниот нервен систем (на пример, сонливост).

Активна состојка: Cetirizine

2368.35ден 2486.76ден

На залиха

  • Испорака 4-9 дена
  • Начини за плаќање
Бесплатна достава за нарачки над 12318.88ден
Антифунгални средства
Губење на тежина
Против опаѓање на косата
Срцева болест
Противракови
Алкохолизам
Престанете со пушење
Мускулни релаксанти
Описи

Информации за лекови

  • Име на брендот: Zyrtec;
  • Активна состојка: Цетиризин Хидрохлорид;
  • Производител: J AND J CONSUMER.

Зиртек и неговата лековита супстанца Цетиризин Хидрохлорид

Зиртек е трговско име за Цетиризин Хидрохлорид. Лекот е достапен во различни дози од 5 мг и 10 мг, што е пригодно за различни возрастни групи и преференции на пациентите.

Главните терапевтски ефекти на Цетиризин Хидрохлорид се постигнуваат со блокирање или намалување на активноста на хистаминот. Оваа природна супстанца е одговорна за појавата на алергиски реакции во човечкото тело.

Клиничката ефикасност на Зиртек е потврдена со многубројни истражувања. Овој лек од нова генерација:

  • Минимизира или елиминира симптомите на алергија;
  • Помага во првата фаза или кога веќе започнува алергиската напад;
  • Обезбедува антиинфламаторен ефект.

Индикации за употреба

Зиртек може да се пропише според лиценцните индикации на лица над 6 години кои страдаат од:

  • Хронична (подолга од 6 недели) уртикарија;
  • Алергичен ринитис од било кој вид (перениален, професионален или сезонски).

Режими на третман и дозирање

Зиртек се користи само за орална употреба.

  • Типичен режим на дозирање: 1 таблетка од 10 мг приближно секои 24 часа;
  • Доза за лица над 6 години: 1 таблетка од 5 мг двапати на ден;
  • Режим на дозирање за лесни симптоми: 1 таблетка од 5 мг приближно секои 24 часа.

Препораки за употреба

За да го искористите најдобро лечењето, следете ги следниве насоки:

  • Не заборавајте да земете таблетките, една доза од 10 мг е доволна за 24 часа;
  • Земајте редовни дози во исто време секој ден;
  • Зиртек може да се земе во било кое време на денот;
  • Доколку имате седативен ефект (како слабост), земете ги таблетките во вечерните часови;
  • Не ги гризете или кршете таблетките пред да ги земете.

Лица со умерена или сериозна бубрежна недостаточност може да добијат доза од Зиртек 5 мг секои 24 или 48 часа.

Пропуштена доза

Земете ја пропуштената таблетка како што си ја запомнувате, прескокнете ја дозата доколку е скоро време за следната доза.

Претпазливост

Не земајте Зиртек без консултирање со лекар, доколку имате или сте имале следниве состојби:

  • Глауком;
  • Емфизем;
  • Респираторни проблеми;
  • Оштетена функција на јетрата или бубрезите;
  • Проблеми со уринирањето.

Бидете внимателни ако возите автомобил сè додека не знаете како лекот влијае врз вас.

Обично, таблетките Зиртек не се препорачуваат за деца под 6 години, бидејќи оваа форма на дозирање (таблетки) не дозволува да се прилагоди дозата.

Употреба на Зиртек при бременост

Не земајте го овој лек ако планирате за бременост, сте бремени или дојите, освен ако ви не е советувано од лекар.

Можни нежелени ефекти

Најчестите нежелени ефекти кои може да се јават се:

  • Кашленje;
  • Сонливост;
  • Сува грлo или уста;
  • Сврбеж на грлo;
  • Умор.

Важност на спецификацијата! Зиртек има помал ризик од изразени седативни ефекти (како умор и сонливост) според антихистаминиците од прва генерација H1 (на пример, Клемастин).

Цетиризин Хидрохлорид: интеракција со други лекови

Информирајте го лекарот ако земате било кои други лекови. Ова е особено важно ако земате:

  • Антипсихотици;
  • Антидепресанти;
  • Мускулни релаксанти;
  • Антиконвулсанти.

Не земајте Зиртек со алкохол или седативи поради неговите негативни дејства врз респираторниот и централниот нервен систем.

Складирање

Складирајте го на темно место при температура од 20°C до 25°C, надвор од дофат на децата. Топлина и влага може да го оштетат лекот.

Најдобрата понуда за Зиртек онлајн на пазарот

По сè во сѐ, подобрата цена на Зиртек веројатно е она што ве доведе до нашата онлајн аптека. Се извикуваат на сите кои страдаат од алергии, освен на алергиските симптоми, за неверојатни цени на алергиски лекови.

Сметаме дека лекувањето на алергии и подобрувањето на здравјето не треба да ви ја оштети буџетот премногу. Благодарение на нашата блиска соработка со големи аптекарски складишта и проверени производители, сме подготвени да ви понудиме пониски цени за Зиртек и други важни лекови.

Со рецепт или без него, можете да купите Зиртек во нашата онлајн аптека за само неколку минути. Вашата нарачка ќе биде брзо создадена и испратена на назначената адреса. Доколку имате било какви прашања за испораката, ве молиме контактирајте го нашиот консултант за корисници.

Општи прегледи на Зиртек

  • ИЗ
    Игор Здравковски
    Потврден преглед

    Лекот ги исполни моите очекувања.

  • НП
    Никола Поповски
    Потврден преглед

    Земав Зиртек за 3 сезони на алергии. Првата и втората година беа одлични, лекот беше решение за сите мои проблеми. Во последната година, малку се опуштив и не земав таблети секој ден. Поради ова, имав исцурена нос и сврбеж во очите. Ја зголемив дозата на 20 mg на ден и веднаш добив мачнина, што се влоши во рок од 1,5 часа. Мојот вердикт: тоа е одличен производ но треба правилно да се зема.

  • МЈ
    Марко Јанкуловски
    Потврден преглед

    Исцурена нос и црвени очи не се ни мојот проблем број еден, чудно е колку различно алергиите влијаат на луѓето. Алергиите ме прават многу уморен и ми предизвикуваат многу главоболки. Му давам Зиртек 5 ѕвезди бидејќи од сите лекови против алергии најдобро работи.

  • ДМ
    Даниела Митревска
    Потврден преглед

    Зиртек е добар лек од втора генерација. Го земам за мојот син, тој е алергичен.

  • БВ
    Бојана Велковска
    Потврден преглед

    Што се однесува до мене, ми одговара не само по своето дејство, туку и по цена. Купувам само Зиртек и до сега сум задоволна со сè. Лекот одлично работи, спасува и со сезонски алергии и во итни случаи. Плус е што не предизвикува поспаност.

  • СБ
    Стефан Божиновски
    Потврден преглед

    Само Зиртек го купувам за моето дете, добро се справува со алергии на прашина, мачки, итн.

  • ВИ
    Виктор Илиевски
    Потврден преглед

    Добар анти-алергиски лек. Погоден за деца од 6 години нагоре.

  • ЛТ
    Лидија Трајковска
    Потврден преглед

    Симптомите на мојата алергија се исцрпувачки, иако не се толку лоши како анафилактички шок. Лекот помага кога сè цвета и мириса. Задоволна сум, ќе нарачам Зиртек онлајн и следната сезона исто така.

  • ГН
    Гордана Николовска
    Потврден преглед

    Имам ужасна алергија од кога имам 25 години. Среќа за мене, алергијата се појавува само на пролет. Но, кога се појавува, преминувам во режим на зомби, неколку ноќи можам да спијам само неколку часа. Почнав да земам Зиртек придржувајќи се до една таблета на ден за целата сезона на алергии. Сега дури и заборавив дека имав проблеми.

  • ИГ
    Ивана Грујоска
    Потврден преглед

    Зиртек е неверојатно добар бидејќи работи многу подобро од другите лекови што сум ги пробала.

  • ЈП
    Јован Пејчиновски
    Потврден преглед

    Цената за Зиртек е едноставно супер, ви благодарам.

  • ДВ
    Дарко Величковски
    Потврден преглед

    Исусе! Никогаш не сум имал алергија. На почетокот мислев дека имам нешто многу сериозно и опасно. Беше толку лошо, симптомите излегуваа од контрола, мислев дека умирам. Се покажа дека имам сезонска алергија, првата во моето големо семејство. Алергологот ми препиша Зиртек само пред 4 дена. Копривните и ужасниот сврбеж исчезнаа вчера, изгледа мојата алергија замина.

  • МЈ
    Маја Јовановска
    Потврден преглед

    Со Зиртек се чувствувам како нормална личност!

  • НС
    Никола Стојановски
    Потврден преглед

    Пробав многу работи повеќе од 20 години. За мене, Зиртек е прилично ефективен, како и другите лекови за алергии, но не предизвикува никакви странични ефекти. Уште една важна точка, не мора да чекате неколку дена Зиртек да почне вистински да делува.

  • БП
    Бојан Павловски
    Потврден преглед

    Мојата дневна доза е 5 mg. Купувам Зиртек 10 mg и ја делим таблетата на пола.